poniedziałek, 26 maja 2008

Czym żywić bernardyna???


Kochasz swojego psa? To znaczy, że jesteś człowiekiem
Urszula ZyburaUstalając jadłospis psa należy mieć na uwadze, że bernardyn jest zwierzęciem mięsożernym i że jego rozwój przebiega niesłychanie dynamicznie.
Już od najmłodszego ( 8tyg.) należy szczeniakowi podawać surowe, mielone lub siekane mięso wołowe. Bardzo wskazane są serca, szczególnie wołowe oraz konina i baranina. Wątroba ( po oczyszczeniu z żółci) będąca źródłem wielu witamin, powinna być podawana 2 -3 razy w tygodniu zwłaszcza przez pierwszych 9 miesięcy życia.
Niezbędny do prawidłowego rozwoju jest także biały ser. Dostarcza on młodemu organizmowi nie tylko białka, tłuszczów i witamin ale także soli wapniowych od których zależy prawidłowe kostnienie i wzrastanie szkieletu.
Jaja, łącznie ze skorupkami, bardzo smakują szczeniętom i dostarczają im wszelkich niezbędnych w tym okresie składników. Dlatego wskazane jest dodawanie jednego gotowanego na miękko jajka do zasadniczej karmy. Po 9 miesiącu życia wycofujemy jajka z jadłospisu, zaś w wielu 12 - 14 miesięcy psu wystarczy 1 jajko na tydzień lub wcale.
Ryby podajemy psom dorosłym. Szczeniętom sporadycznie, wyłącznie w razie trudności z zaopatrywaniem w odpowiedni pokarm.
Węglowodanów dostarczają głównie pieczywo, makaron i często polecane płatki kukurydziane dla szczeniąt.
Kaszy nie podaje się gdyż ulega fermentacji w psim żołądku i może powodować skręt żołądka.
Kości ( chrząstki), najlepiej cielęce, należy wprowadzać od najmłodszego, początkowo dla zabawy, podając je zawsze po zasadniczym posiłku.
Żaden preparat nie zastąpi witamin, mikroelementów i soli mineralnych zawartych w warzywach i owocach ( tarta marchew , jabłko, gruszka, burak mieszane z karmą zasadniczą).

Witaminki:
Fosforan wapnia ( słoik 25dkg) - do kupienia w aptekach prowadzących sprzedaż leków recepturowych ( sklepy z artykułami dla zwierząt miewają fosforan wapnia mieszany pół na pół przeważnie z cukrem pudrem). Przyjmuje się , że mniej więcej 40-50% podanego fosforanu wapnia odkłada się w tkance kostnej, pozostałość jest wydalana ( dlatego mniej szkodliwy jest nadmiar niż niedobór fosforanu wapnia przy odpowiednim dawkowaniu witamin D3 odpowiedzialnej za stopień jego przyswajalności).

Dawkowanie witamin
do 3. miesiąca - fosforan wapnia 3x1 łyżka stołowa , Falvit 2x1 drażetka, Witamina C Forte 3x1drażetka
do 4. miesiąca - fosforan wapnia 3x2 łyżki stołowe , Falvit 3x1 drażetka, Witamina C Forte 3x2 drażetki
do 5. miesiąca - fosforan wapnia 4x2 łyżki stołowe, Falvit 4 drażetki, Witamina C Forte 6 drażetek dziennie
od 6. do 12. miesiąca - Falvit 4-5 drażetek dziennie, Witamina C Forte 6-8 drażetek dziennie
od 13. do 18. miesiąca - Falvit 3x1 drażetek dziennie, witamina C Forta 5-6 drażetek dziennie

Dorosły pies powinien dostać dziennie 2-3 drażetek Falvitu ( witaminy C nie podajemy jej zawartość w Falvicie jest wystarczająca).

Menu zasadnicze:
Dwumiesięczne szczenię powinno otrzymać dziennie ok. 30-35 dkg mięsa najlepiej wołowego, 20 dkg sera białego, ok. 10 dkg pieczywa makronu lub kaszy manny oraz ok 5 dkg warzyw i owoców (bardzo wskazane jest także 1 jajko). Pokarm ten powinien być dostarczony w 4-5 porcjach. Trzymiesięczne szczenię powinno dostawać dziennie już ok 50 dkg mięsa i 30-40 dkg białego sera. Liczbę poszczególnych składników zwiększamy stopniowo. Pies w wieku 7-8 powinien dostawać dziennie tyle pokarmu , ile spożywa pies dorosły : 1,2-1,5 kg mięsa, 30-40 dkg białego sera, 1 paczkę makaronu i ok 1l mleka. Półroczny pies nie powinien jeść częściej niż 3-4 razy dziennie. Wskazane jest karmienie dorosłego psa 2 razy dziennie. Mamy wówczas pewność, że nie dostanie on skrętu żołądka. Wodę trzeba podawać w takiej ilości na jaką ma pies ochotę.

Źródło: Andrzej Marciniec, BERNARDYN Pies Św. Bernarda, Warszawa, Egros 2004


Brak komentarzy: