środa, 28 maja 2008

Skąd sie wzięły bernardyny w Polsce?


Na świecie nie ma lepszego psychiatry, niż psa liżącego cię po twarzy.
Edward Abbey

Pierwsze bernardyny pojawiły się w Polsce na wystawie w Katowicach (1938 rok- lata30), właścicielem był Antoni Stachowski z Dębowej Łąki (importowane ze Szwajcarii) oraz Rigo v. Tannenberg.

Pierwsze powojenne bernardyny pochodziły z Czechosłowacji, od czeskiej hodowczyni Hanny Bartoszowej oraz pani Ewy Urbanowicz z Wrocławia. Rozwój bernardynów w Polsce datuje się na rok 1972, kiedy to Alojzy Lademann z Rumunii sprowadził z Włoch od A. Morsianiego pierwsze wartościowe egzemplarze. Pierwszą parą hodowlaną Lademanna były IET del Soccorso i HAVY del Soccorso. Ich potomstwo to słynny miot championów ( SUŁTAN Samarytanin, SEBASTIAN Samarytanin, SARGON Samarytaninoraz SATI Samarytanin ). Następną parę hodowlaną Lademanna stanowiły importowane od Morsianiego w 1975r. GAIA del Soccorso i LEONARDO del Soccorso.

Profesjonalną hodowlą z 30-letnim doświadczeniem jest dobrze znana wszystkim " Niedźwiedzia Gawra ". Jest to największa hodowla bernardynów w kraju prowadzona przez panią Ewę Urbanowicz. Okazy w tej hodowli wywodzą się od " Samarytanina" oraz psy i suki wywodzące się z hodowli szwajcarskiej , duńskiej oraz z byłej Czechosłowacji. Największe championy z "Niedźwiedziej Gawry " to GARDA , CYRUS oraz HEKTOR.

" Gigantyczny Alpejczyk " to znana w Polsce i nie tylko hodowla pani Ligii Marciniec. Bernardyny w jej hodowli bazują na potomkach "Soccorso". Największe egzemplarze to ANTON oraz ARNICA wielokrotni zwycięscy wielu wystaw zarówno w kraju jak i za granicą.

" Berana " Janusza Szostaka z Mosin pod Poznaniem , oparta na egzemplarzach z " Niedźwiedziej Gawry ".

Źródło: http://molosy.fm.interia.pl/BERNARDYNY%20W%20POLSCE.HTML

Brak komentarzy: