poniedziałek, 2 czerwca 2008

Jak nauczyć psa posłuszeństwa???

Nikt tak nie docenia geniuszu zawartego w twoich słowach jak twój pies
Christopher Morley

wielu z nas chce, aby nasz kochany pupil był posłuszny, jednak nie wszyscy wiemy od czego zacząć aby tak sie stało, dlatego oto kilka sposobów napisanych przez ekspertów tresury:

Komenda siad - słownie wydajemy psu rozkaz siad, a smycz lekko pociągamy do tyłu. Drugą ręką naciskamy na krzyż psa, sugerując mu w ten sposób zajęcie pozycji siedzącej.
Po którymś razie pies będzie przyjmował żądaną pozycję na sam rozkaz siad. Za każdym razem, gdy pies spełni nasze oczekiwania należy go pochwalić i nagrodzić.

Postawę na baczność można psa łatwo nauczyć. Zaczynamy od pozycji siad, następnie podnosimy przednie łapy w górę i trzymamy nad nim kąsek nagradzający, który otrzymuje, gdy tylko bez podparcia służy. Zwróć uwagę na to, aby pies nie balansował na tylnych łapach, tylko siedział na nich spokojnie.

Chcąc nauczyć psa sztuczki podaj łapę, należy wydawać to polecenie patrząc psu prosto w oczy, skupiając wtedy całą jego uwagę na sobie. Wyciągamy w kierunku psa dłoń i podnosimy jego przednią łapę. Po kilku próbach z naszą pomocą, pies powinien pojąć o co chodzi i już samemu wyciągać łapę w naszą stronę.

Polecenie stój - łapiemy psa za podbrzusze, zmuszając go do przyjęcia pozycji stojącej, a po poprawnym wykonaniu chwalimy psa i odpowiednio nagrodzić.

Uczenie psa skakania, to także prosta sprawa. Zaczynamy na powalonym pniu drzewa, przeskakujemy go sami i zachęcamy psa, okrzykiem “hop” do zrobienia tego samego. Do skoku może zachęcić go lekkie szarpnięcie smyczą. Nagroda rzucona na drugą stronę przeszkody oraz interesujący kąsek i pochwała po skoku z powrotem ułatwiają tresurę.

Chodzenie psa przy nodze - Puszczamy psa na dłuższej smyczy wydając komendę biegaj, następnie przywołujemy psa rozkazem noga i krótkim szarpnięciem smyczy przyciągamy go do siebie. Pies powinien zająć przy nodze pozycję siedzącą. Biegania bez smyczy. Puszczamy psa z rozkazem biegaj, w pewnym momencie przywołujemy psa do nogi. Pies w tym przypadku musi obejść właściciela z prawej strony i przyjąć pozycję siedzącą z naszej lewej strony.

Tresura psów ma sens, gdy jest prowadzona w radosnej atmosferze, a pies odbiera ją jako zabawę, za którą dodatkowo może spodziewać się nagrody.

źródło:
http://szkoleniapsow.wordpress.com/2007/12/03/tresura-psow/

Brak komentarzy: