środa, 4 czerwca 2008

Jaki jest prawdziwy charakter bernardyna???


Posiadanie psa jest jak tęcza. Szczenięta są radością na jednym jej końcu. Stare psy są zaś skarbem na drugim.

Autor nieznany

Ostatnio spotkałam się z opinią, że bernardyny to najbardziej fałszywe psy na świecie, nie wiem skąd ten pan miał taką informację, ale już tak nie sądzi, ze względu na tą opinię postanowiłam napisać coś na temat charakteru bernardynów, dla osób które uważają je za "niebezpieczne bestie"

Charakter:

Łagodne usposobienie, przyjacielskie i zrównoważone. Dobroduszne i przywiązujące się do człowieka. Bernardyny lubią dzieci, są lojalne wobec swojego przewodnika, ostrożne, nie przepadają za szczekaniem. W razie potrzeby będą bronić ciebie i twojego mienia.

Trzeba nauczyć młode psy, by nie ciągnęły smyczy, ponieważ trudno będzie zrobić to później. Tak jak inne mastify, bernardyn podczas szkolenia potrzebuje znacznej dozy zrozumienia z twojej strony. Należy też zwrócić uwagę, by w okresie wzrostu zbytnio się nie wysilał.

Zachowanie w środowisku

Bernardyny są całkowicie oddane swojemu panu i jego rodzinie, doskonale zgadzają się z dziećmi. Psy i żywy inwentarz zazwyczaj nie stanowią dla nich problemu. Nieufne wobec obcych.

Bernardyn wymaga dojrzałego, zrównoważonego opiekuna, którego będzie mógł darzyć szacunkiem jako przewodnika stada. W przeciwnym razie – pies sam przejmie dowodzenie w stadzie rodzinnym, co nieuchronnie sprowadzi kłopoty na jego właściciela. Molosy to psy, których szkolenie jest pracochłonne i wymaga łagodności, konsekwencji i fachowej wiedzy.

„Decydując się na zakup psa należącego do grupy molosów, trzeba pamiętać, że tak duże psy obdarzone są potężną siłą fizyczną i niełatwym, twardym charakterem. Ich przodkami były przecież silne, nieustępliwe i zacięte psy bojowe. Są to więc czworonogi, które wymagają bardzo starannego wychowania i mądrego prowadzenia i na pewno nie każdy podoła temu wyzwaniu. Błędy wychowawcze mogą doprowadzić do tego, że molos z miłego towarzysza zmieni się w niebezpieczną bestię. Na ich opiekunów spada więc ogromna odpowiedzialność.”

(fragment tekstu „Klan dużych i silnych – grupa II FCI Sekcja Molosy”, z miesięcznika „Przyjaciel Pies” nr 2(76) luty 2005, autorstwa Mirosława Redlickiego i Małgorzaty Szmurło)

1. Zwierze nie jest rzeczą i potrzebuje miłości, opieki oraz właściwego wychowania tak samo jak człowiek, dlatego powinniśmy traktować go jak członka rodziny, zapewniając mu schronienie do końca jego dni.

2. Jeśli masz niepewną sytuację mieszkaniową, nieustabilizowaną rodzinną czy zawodową rozważ czy w przyszłości dasz radę opiekować się zwierzęciem.

3. Dokonując wyboru zwierzęcia należy kierować się wzajemnym dopasowaniem temperamentów. Oczywistym jest, iż duże zwierze będzie sprawiało problem osobom starszym czy też nie powinno być powierzone pod opiekę małym dzieciom. Natomiast bardzo żywiołowe zwierzę będzie stanowiło także problem dla opiekunów , którzy poświęcają mu zbyt mało czasu, bowiem z powodu nudy czy tęsknoty spożytkuje nadmiar energii – znajdując sobie zajęcia zmierzające do zniszczeń czy nawet dewastacji w najbliższym otoczeniu.

4. Zanim zdecydujesz się na określoną rasę , musisz poszerzyć wiedzę i zapoznać się z potrzebami i zachowaniami określonego gatunku. Pamiętaj, iż inne są potrzeby i zwyczaje zwierząt łowieckich czy pasterskich, a ty także musisz spełniać ich oczekiwania chociażby w kwestii zaspokojenia potrzeb ruchowych, odpowiedniego żywienia czy zabaw. Wybierając psa rasowego staraj się dobrać rasę, której charakter i temperament będzie odpowiednio dopasowany do trybu życia domowników.

5. Trzymanie w ciasnych osiedlowych mieszkaniach psów, które od pokoleń wychowywane były do określonych zadań, może być źródłem poważnych problemów. Pamiętaj, że pies tak jak człowiek potrzebuje przestrzeni życiowej.

6. Pamiętaj, że młodziutkie zwierze wymaga dużo więcej kontaktu z człowiekiem, tak więc trzeba poświęcić mu czas by zaspokoić jego sferę emocjonalną i właściwe ukształtować jego osobowość. Trzeba się także liczyć z tym, że w czasie dorastania, wzrostu i zmiany uzębienia, szczenię kierowane także potrzeba poznawania świata, będzie niszczyło wiele rzeczy, o ile ich właściwie nie zabezpieczymy i nie zapewnimy zwierzęciu określonych akcesoriów do gryzienia.

7. Z opieką nad zwierzęciem wiążą się wydatki, bowiem wymaga ono pielęgnacji, odpowiedniego wyżywienia i oczywiście nadzoru lekarza w zakresie zapewnienia cyklicznych szczepień ochronnych i leczenia w czasie zaistniałej choroby.

8. Przemyśl także co zrobisz ze zwierzęciem w razie konieczności Twojego wyjazdu. Warto mieć kogoś bliskiego kto zapewni zastępcza opiekę. Istnieją oczywiście hotele dla zwierząt lecz wiąże się to z wydatkami.

9. Jeśli jesteś poważnie zaangażowany zawodowo, bywasz o różnych porach w domu, a nie masz posesji, na której pies mógłby przebywać w ciągu dnia - wybierz raczej kota, bowiem jest mniej absorbujący i pracochłonny oraz lepiej znosi samotność.

10. Jeśli masz już jakieś zwierzę, a chciałbyś jeszcze następne, kieruj się doborem na zasadzie odmiennych temperamentów i płci tych zwierząt tzn. jeśli masz energicznego psa dobierz mu spokojną wysterylizowaną suczkę. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jak te zwierzęta na siebie reagują, lecz uczyń to poza domem. Próbę wzajemnego zapoznania podejmuj kiedy zwierzęta są na smyczy, nie dopuszczając do gwałtownej konfrontacji. Jeśli towarzyszem psa ma być kot lub odwrotnie, postępuj podobnie jak wyżej, lecz w czasie zapoznania kot powinien przebywać w kontenerze.

11. Jeśli jesteś gotów do przyjęcia nowego członka rodziny, pamiętaj, iż wszyscy domownicy powinni uczestniczyć w wyborze zwierzęcia i podjąć wspólnie decyzję względem jego akceptacji. Jedynie w bezpośrednim kontakcie można ocenić wzajemne relacje.

12. Zwierzę nie może być niespodziewanym prezentem. Uszczęśliwianie innych poprzez narzucanie im dodatkowych obowiązków i narażanie zwierzęcia czy osoby obdarowywanej na ewentualny brak wzajemnej akceptacji, jest niestety nierozważnym gestem, narażającym wszystkie strony na dodatkowe kłopoty.

Źródło: http://www.schron.type.pl/bernardyny/Adopcja_bernardyna.htm#_Contact_Information

1 komentarz:

Michał Szen pisze...

jak chcecie pogłębić wiedzę o wychowaniu bernardyna to macie artykuł: http://www.szkola-doberman.pl/tresura-psow/bernardyn-szkolenie-psa/ znajdziecie tam więcej informacji o tym jak z psem postępować aby go dobrze wychować.